Na co zwrócić uwagę kupując działkę rolną?

Kiedy jedni inwestują w produkty strukturyzowane, lokaty, akcje i obligacje, a także fundusze inwestycyjne, inni stawiają na inwestowanie w grunty rolne. Niektórzy twierdzą, że inwestycja w grunty w tej chwili jest najbardziej opłacalną formą inwestowania osobistych środków.

Nieruchomości od wieków uważane są za jedne z najbardziej stabilnych form inwestowania pieniędzy, wyjątkowo jeżeli już chodzi o mieszkania i o budynki usługowe. Natomiast w ostatnich latach inwestorzy skłaniają się coraz bardziej ku lokowaniu w grunty rolne – wszystko ze względu na to, że inwestowanie w tradycyjnie pojmowane nieruchomości, czyli mieszkania, może być loterią. Rynek nieruchomości podlega dużym fluktuacjom. Dotyczy to wyjątkowo sytuacji, w której kupujemy mieszkanie w trakcie największej hossy mieszkaniowej, nie wiedząc o tym – dziś te chłopcy i dziewczęta mają problem ze sprzedażą nieruchomości z zyskiem. Trudno jest w tym momencie liczyć na to, że ceny mieszkań wzrosną w ciągu najbliższych lat. Nieprosto również będzie liczyć w najbliższych latach na to, że znajdzie się wielu chętnych zza granicy na zakup naszego mieszkania w Warszawie. Warszawa nie jest o kilka tańsza od innych równie atrakcyjnych europejskich miast.

Całkowicie inaczej posiada się sytuacja z gruntami rolnymi w naszym państwie. Grunt to zysk w ostatnich latach dlatego, że grunty rolne nadal zyskują na wartości i trend ten nie zmieni się przez najbliższe piętnaście lat. Znawcy twierdzą, że każdego roku wartość gruntów w Polsce wzrasta średnio o około 20 do 30%. Jest to zatem doskonały saveinvest dla osób znad Wisły, które chcą poprawnie ulokować własne pieniądze.

Zanim kupimy jakikolwiek grunt rolny w naszym kraju, sprawdźmy jakie plany mają wobec niego lokalne władze. Można w tym celu posłużyć się informacjami zapisanymi w planach zagospodarowania przestrzennego w gminie, który jest publikowany co roku.

Więcej informacji: saveinvest.